Moja ti!
Jesi li jedna od onih koje još uvijek nastoje stvarati i (o)čuvati uspomene?
Jedna od onih koja kući nosi pomno odabrane kamenčiće s plaže, čuva ručno ispisane čestitke, koncertne, kazališne ili festivalske ulaznice, avionske karte ili neke druge sitne i opipljive dijelove svog trenutnog doživljaja stvarnosti kao male podsjetnike koji će ti kasnije omogućiti da neka buduća ti na trenutak osjeti i ponovno proživi tu uspomenu.
Jesi li jedna od onih koja voli te iste trenutke ne samo sačuvati za sebe već i podijeliti s drugima, pokloniti im sitnicu s posljednjeg putovanja, donijeti im nešto što će im poručiti: “ovo me podsjetilo na tebe” ili “želim da i ti ovo doživiš”.
Zašto te to pitam?
Čini mi se kao da ćemo danas prije kupiti suvenir s već gotovom i dobro poznatom pričom nego što ćemo se sami potruditi ispričati vlastitu priču o doživljenom mjestu ili iskustvu.
Na taj se način, polako i neprimjetno, lišavamo iskustva kreiranja uspomena iz onog običnog, svakodnevnog i već dostupnog te njegovanja onog osobnog u tom iskustvu, onog što možda nema svoje mjesto u već dobro poznatoj priči lijepo zapakiranog, gotovog i kupljenog suvenira.



Ne olakšava nam ni činjenica kako danas kao društvo nastojimo gotovo sve učiniti dostupnim, jednostavnim, visoko funkcionalnim, optimalnim i na kraju krajeva - digitalnim.
Tako ćemo u našem digitalnom društvu brzo i lako svima objaviti naš trenutak, doživljaj, iskustvo ili uspomenu.
Objaviti svima, a ne podijeliti s nekime.
Prostor generalnog
U želji da taj djelić iskustva podijelimo sa svima vrlo lako možemo ukoračiti u prostor generalnog. Prostor generalnog nije nužno i prostor očekivanog, trendovskog ili bezličnog sadržaja. U njemu postoji i određena društvena ljepota. Prostor generalnog može nekad značiti i prostor zajedničkog.
Primjerice, koliko li je samo fascinantno da koristeći iste riječi, kolokacije i rečenice mi prepoznajemo i označavamo svoje ljudsko iskustvo kao dijeljeno, komunicirajući: “i ja sam ovo proživjela” ili “i ja se ovako osjećam”. Razmisli samo o nekim prijašnjima i sadašnjim najčešćim Instagram opisima poput: Life lately, Alexa play … , Out of office, #tbt.
Pitanje je samo koje doživljaje i iskustva želimo objaviti u digitalnom prostoru generalnog, a koje želimo zadržati izvan njega, dijeleći ih samo s određenim osobama.


Stiže ti razglednica!
Kao što već znaš Mimologije žive kroz misao, osjećaj i izražaj te kao takve one će s vremena na vrijeme iskoračiti iz svog uobičajenog formata pa i iz prostora generalnog. Sada je došao jedan od tih trenutaka.
Odlučila sam poslati ti razglednicu. Onu ručno ispisanu razglednicu koja stiže u tvoj offline poštanski sandučić. Onu na kojoj se može vidjeti, možda čak i opipati koliki je put prešla samo kako bi stigla do tebe.
Kako bih ovo učinila zabavnijim, neću ti reći kada i odakle će tvoja razglednica stići, neću ti reći što će u njoj pisati, ni kako ću je personalizirati posebno za tebe.
Sve što ću u ovom trenutku podijeliti s tobom je informacija kako će ona sadržavati djelić doživljaja i iskustva govoreći ti “ovo me podsjetilo na tebe” ili “želim da i ti ovo doživiš”.
I da, Experience Designerica u meni vrišti od uzbuđenja!
Kako se predbilježiti?
Razglednica ti stiže jer si tu i jer čitaš. Međutim, u želji da doprem do onih koji ovo stvarno žele doživjeti i iskusiti ograničila sam broj razglednica kojih ću poslati sa svakog mjesta u narednih par mjeseci. Sve ostale informacije o sudjelovanju pročitaj u obrascu za prijavu.
Uglavnom, očito mi se ideja mnogo dopada 😀
Nakon par godina u novom stanu, dobila sam razglednicu od prijateljice. Deceniju kasnije, razglednica je još na polici, jer je prva koju sam dobila. Prva pošta koja nisu računi i banka. Svi su se smijali, ali još uvijek mi je to nešto što je čini posebnom.
Nakon smrti bake, našla sam razglednice koje sam joj slala. Čuvala je moje dječije škrabotine i preplavila mi je srce toplinom posthumno